Drabiną do wnętrza wulkanu to kolejny, egzotyczny sposób przemieszczania się (zaliczamy tutaj również schody do nieba (Stairway To Heaven) i autostradę do piekła (Highway To Hell)).

Tego typu atrakcję gwarantuje pewien fenomen geologiczny znajdujący się na obszarze Santa Catalina w departamencie Bolívar w północnej Kolumbii.

Wulkan de Lodo El Totumo jest jednym z najmniejszych na świecie czynnych wulkanów błotnych, który pomimo tego cieszy się chyba największą sławą. Jego stożek ma wysokość około 15 m, a na szczyt – do krawędzi krateru – prowadzą chwiejne, drewniane schody. Stąd już widać zawartość, czyli naturalne błoto (a poprawnie – mieszaninę wody, iłu, piasku itp.). Do wnętrza krateru o średnicy 5 metrów można dostać się po drewnianej drabinie.

Fot. David Holt CC BY-SA 4.0, via flickr

Wrażenie zanurzenia się w błocie jest – szukamy odpowiedniego słowa – bardzo rzadkie! We wnętrzu krateru jest dość kameralnie. Jednorazowo pomieścić się w nim może od 10 do 15 dorosłych osób.

Ciepłe, podgrzewane geotermalnie błoto wulkanu Totumo zawiera wiele składników odżywczych: krzemionkę, magnez, wapń, siarkę, żelazo, fosforany. Przyciągają one rzesze turystów z całego świata spragnionych i szukających tu relaksu, panaceum na wieczną młodość i niecodziennej przygody. Nie jest tajemnicą, że kąpiel błotna to popularny i efektywny sposób na piękną skórę, poprawę zdrowia oraz samopoczucia. Jej zalety doceniono już w starożytności!

Fot. David Holt CC BY-SA 4.0, via flickr

Autor: Paweł Woźniak
Zdjęcie w zajawce: Dasza Sziszkowa, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons,