Rozpoczęła się era dominacji ssaków, zajęły one wszystkie środowiska i osiągnęły gigantyczne rozmiary. W oceanach miejsce mezozoicznych gadów zajęły ogromne rekiny i walenie. Wypiętrzyły się Alpy i Himalaje, a na obrzeżach bagien zaczęły kiełkować pierwsze trawy.

Paleogen rozpoczął erę kenozoiczną, która trwa do dziś i którą przyjęło się nazywać erą ssaków. Po raz pierwszy paleogen został wyróżniony w 1853 r. na obszarze Basenu Paryskiego, a nazwa jego pochodzi z języka greckiego.

Morza i oceany zasiedlają walenie

Po wielkim wymieraniu z końca okresu kredowego życie w morzach i oceanach przybrało obecnie znaną nam formę. Grupy zwierząt, które przetrwały zagładę, przeżywały bujny rozkwit – należały do nich m.in. ryby kościste, kraby, jeżowce, ślimaki, małże oraz otwornice. Miejsce drapieżnych mezozoicznych gadów zajęły rekiny, i to znacznie większe od współczesnych, ich rozwarte szczęki osiągały do 2 m rozpiętości. Strefy brzegowe zostały zajęte przez nowopowstałą grupę pływających ptaków – pingwiny.

Rekonstrukcja eoceńskich waleni znalezionych w Peru: Ocucajea picklingi (w środku) and Supayacetus muizoni (na dole); nad nimi pływają anonimowy waleń i pingwin Perudyptes devriesi. Rys. BasinCarl Buell/National Museum of Natural History Smitsonian Institute

W tym czasie nastąpił też jeden z największych zakrętów na drodze ewolucji. Pewna grupa lądowych ssaków, dokładniej drapieżnych kopytnych spokrewnionych z hipopotamami, powróciła do życia w środowisku wodnym i stopniowo przekształciła się w walenie, do których należą dzisiejsze delfiny, wieloryby, morświny i orki. Formy pośrednie, prawalenie, choć żyły w wodzie, to miały jeszcze kończyny i mogły wychodzić na ląd. Najstarsze znaleziska waleni fiszbinowych, czyli wielorybów, pochodzą z późnego paleogenu Nowej Zelandii.

Pojawiają się wielkie ssaki lądowe

Po wyginięciu dinozaurów wszystkie środowiska lądowe opanowały ssaki. Na początku paleogenu większość z nich przypominała drobne gryzonie. Jednak ich zróżnicowanie postępowało tak szybko, że już 12 mln lat później obecne były na Ziemi niemal wszystkie i dzisiaj występujące rzędy.

Pojawiły się ssaki nieparzystokopytne (konie, tapiry i nosorożce) i parzystokopytne (woły, antylopy, owce, świnie, bizony i wielbłądy), a także nietoperze, ssaki owadożerne i nowe rodzaje gryzoni. W ślad za nimi rozwinęły się drapieżniki – psy, koty i łasice. Pojawiły się pierwsze naczelne, a następnie małpy.

Z początku większość ssaków była niewielka, np. wczesny przodek konia, Hyracotherium, miał od 25 do 50 cm wysokości w kłębie, a najstarszy przedstawiciel słoni, Moeritherium, o szczątkowych kłach i krótkim pysku, wielkością dorównywał jedynie świni (70 cm wys.).

Jednak już pod koniec paleogenu kroczyły po lądach największe ssaki wszechczasów, m.in. krewniak nosorożców Paraceratherium, który w kłębie osiągał 7 m wysokości i mógł ważyć tyle, co 3 słonie afrykańskie.

Pierwsza trawa

W środkowym paleogenie ukształtowała się roślinność zbliżona do dzisiejszej. Około 34 mln lat temu istniała już połowa żyjących współcześnie rodzajów roślin kwiatowych, a i lasy wyglądały podobnie. Brakowało tylko dużych obszarów trawiastych – sawann i stepów, lecz właśnie w tym czasie zaczęły kiełkować pierwsze trawy i stopniowo porastać obszary leśne i obrzeża bagien.

Trzeba też dodać, że ze względu na klimat, który przez większą część paleogenu (65-34 mln lat temu) był dużo cieplejszy niż dziś, zasięg stref roślinnych był znacznie przesunięty w stronę biegunów, np. na Alasce i Grenlandii rosły wtedy… palmy.

Wypiętrzają się Himalaje

W paleogenie stopniowo zamykał się ocean Tetyda. W wyniku kolizji płyty afrykańskiej z euroazjatycką wypiętrzyły się Pireneje, nieco później, w neogenie, Alpy i Karpaty.

Prawie w tym samym czasie blok Indii – kontynentalny fragment dawnej Gondwany – zderzył się z Eurazją, tworząc Himalaje. Odsunięcie się od Antarktydy Ameryki Południowej i Australii zmieniło układ prądów oceanicznych. Wokół Antarktydy powstał Okołobiegunowy Prąd Antarktyczny. Krążące w nim wody znacznie się ochłodziły i wpłynęły na globalne ochłodzenie klimatu, które nastąpiło pod koniec paleogenu (34 mln lat temu). Odizolowana Antarktyda pokryła się lodem.

Kości krokodyla Thoracosaurus sp.
Małż Nucula comta Goldfuss
Ślimak Vagantospira multisulcatus
Jeżowiec Schizaster acuminatus

Autor: dr Tatiana Woroncowa-Marcinowska
Zdjęcie w zajawce: Stanoiwsko Ping Chau w Hongkongu. Te skały są częścią formacji z okresu paleogenu. Autor: Minghong – Praca własna, CC BY-SA 3.0, via commons.wikimedia. org

Przeczytaj także: