Historia geologiczna Czech jest pełna fascynujących wydarzeń i procesów, które kształtowały krajobraz i tworzyły unikalne formacje skalne i przyrodnicze. Jednym z wyjątkowych miejsc jest Czeska Szwajcaria – malowniczy region w północnych Czechach, położony na pograniczu z Niemcami jest częścią krainy geograficznej Łabskich Piaskowców (Labské pískovce).
Symbolem Czeskiej Szwajcarii jest Brama Pravčicka – największa naturalna brama skalna zbudowana z piaskowca w Europie.
Monumentalna wysokość i masa tej formacji skalnej może budzić podziw. Rozpiętość łuku na dole wynosi 26,5 m, a sam otwór ma wysokość 16 m. Szerokość waha się od około 7 do 8 m, a w najwęższym miejscu łuk ma około 3 m grubości. Powstała w wyniku trwającego miliony lat procesu wietrzenia w mniej odpornej części masywu skalnego tworzonego przez bloki z piaskowca wieku turońskiego (kreda).
Brama Pravčicka i jej malownicze otoczenie były inspiracją dla słynnego duńskiego bajkopisarza Hansa Christiana Andersena, który tutaj napisał część swojej opowieści „Królewna Śnieżka”. To miejsce zachwyciło także twórców Hollywood, którzy wykorzystali je jako plan zdjęciowy do filmu „Opowieści z Narni”.
Doceniając unikalne walory krajobrazu i bioróżnorodność regionu utworzono tu w 2000 roku Park Narodowy Czeska Szwajcaria – czwarty park narodowy Czech.
Autor: Michał Zieliński
Zdjęcie z zajawce: Andrea Fundova, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons